Uždaryti
Išjungti
Prisijungti
Uždaryti
Jūsų krepšelis tuščias

Repelentai ir eteriniai aliejai: patikima apsauga nuo erkių ir vabzdžių

Leidžiant laiką gamtoje, norisi mėgautis jos grožiu, maloniais kvapais ir jaustis saugiai. Kad gerų emocijų nesudrumstų įkyriai lendantys ir skaudžiai geliantys vabzdžiai bei neįsisiurbtų ligas platinančios erkės, vertėtų pasirūpinti apsaugos priemonėmis. Ką gi šiuo atveju pasirinkti?

 

SOS – erkės! Skiepai, repelentai ir eteriniai aliejai

 

Daugelis žino, kad erkės platina erkinį encefalitą bei Laimo ligą (boreliozę). Erkė gali apkrėsti viena arba abiem ligomis iš karto. Erkiniu encefalitu užkrečiama momentiškai, o Laimo ligos galima išvengti, jeigu įsisiurbusi erkė ištraukiama per artimiausias valandas nuo įsisiurbimo. Dėl staigaus užkrėtimo, erkinis encefalitas yra pavojingesnis ir būtent nuo šios ligos efektyviai saugo skiepai (skiepų efektyvumas siekia 98 %).

Visgi papildomai verta naudoti ir repelentus arba eterinius aliejus, kurie erkes atbaido ir padeda išvengti Laimo ligos (reikia nepamiršti, kad įsisiurbusios erkės, ypač jaunos-nimfos, lengva nepastebėti ir laiku neištraukti). Taip pat repelentai ir eteriniai aliejai padeda atbaidyti įkyruolius uodus bei kitus vabzdžius.

 

Renkamės repelentą: į ką atkreipti dėmesį?

 

Repelentai nuo vabzdžių ir erkių yra veikliųjų medžiagų kompleksas, dažniausiai pagamintas purškiklio pavidalu. Jų sudėtyje gali būti naudojami tiek cheminiai, tiek natūralios kilmės ingredientai, arba jų mišinys. Repelentai dažniausiai pasirenkami dėl jų patogaus naudojimo ir patikimo poveikio. Repelentas gali būti purškiamas tiesiai ant odos arba drabužių.

  • Renkantis repelentą, taip pat verta atkreipti dėmesį į priemonės veikimo trukmę. Silpnesnio poveikio repelentas apsaugo iki 4 valandų, stipresni – iki 8 valandų, iki 12 valandų ar net kelių savaičių, jeigu priemonė stipri ir purškiama ant drabužių. Nors ilgo poveikio priemonės yra labai viliojančios, tačiau jomis reikėtų netepti vaikų, kad nesudirgintų jautrios ir plonos odos.
  • Prieš perkant repelentą, svarbu atkreipti dėmesį į priemonės veikimo diapazoną. Repelentas gali saugoti tik nuo erkių, tik nuo uodų, arba nuo abiejų tipų kraujasiurbių. Repelento veiksmingumą ir saugumą sveikatai nurodo biocidinių produktų autorizacijos liudijimas ir tai patvirtinantis numeris, nurodytas ant pakuotės.
  • Purškiant priemonę ant drabužių, pirmiausia verta išbandyti mažai matomoje vietoje ir įsitikinti, ar priemonė negadina audinio.
  • Repelentų negalima purkšti burnos ir akių srityje. Taip pat svarbu, kad repelento likučių neliktų ant delnų, nes atsiranda tikimybė paliesti maistą, akis ar burną.
  • Repelentą reikėtų purkšti tik pagal instrukcijoje nurodytą dažnį.
  • Priemonės purškiamos tik ant sveikos, nepažeistos odos. Jeigu naudojamos ir apsauginės priemonės nuo saulės, repelentas purškiamas ant viršaus.

apsauga nuo erkiu

Eteriniai aliejai ir jų mišiniai: natūrali apsauga nuo vabzdžių

 

Eterinių aliejų efektyvumas grindžiamas jose esančiomis veikliosiomis medžiagomis, tokiomis kaip citridiolis (randamas citrininių eukaliptų eteriniame aliejuje) ar geraniolis (randama daugelyje eterinių aliejų). Eteriniai aliejai patrauklūs savo natūralumu, tačiau kai kuriais atvejais irgi gali alergizuoti, mat eteriniai aliejai yra itin koncentruoti ir daugelio jų negalima naudoti tiesiai ant odos arba reikia tepti ne grynus, tačiau sumaišytus su baziniu aliejumi (abrikosų kauliukų, alyvuogių ar kt.).

Yra tvirtinimų, kad geriausią efektą užtikrina tie eteriniai aliejai, kuriems būdingas itin stiprus aromatas. Dažniausiai nuo erkių ir vabzdžių naudojami šie eteriniai aliejai arba jų mišiniai: citrininių ir plačialapių eukaliptų, arbatmedžių, citrinžolių, levandų, anyžių, bazilikų, čiobrelių, rozmarinų, laurų, pipirmėčių, pelargonijų, ramunėlių, kedrų, kadagių, santalų. Efektyvūs ir citrusinių vaisių eteriniai aliejai, tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad citrusiniais aliejais patepta oda neturėti kontaktuoti su saulės spinduliais, nes ši sąveika provokuoja pigmentinių dėmių atsiradimą. Kai kurių eterinių aliejų suteikiama apsauga trunka iki 8 valandų, visgi natūralius repelentus patartina tepti maždaug kas dvi valandas. Eterinių aliejų poveikio trukmę lemia ne tik veikliosios medžiagos, bet ir eterinių aliejų lakumas – jie greitai išgaruoja.  Naudingiau ir saugiau naudoti eterinius aliejus, sumaišytus su baziniu aliejumi, arba tepti ant drabužių, o ne tiesiogiai ant odos (šiuo atveju reikėtų patikrinti, ar pasirinktas aliejus nepalieka riebių dėmių ant audinio). Vienais saugiausių eterinių aliejų laikomi levandų ir arbatmedžių – juos galima tepti tiesiai ant odos ir grynus, neskiestus su pagalbinėmis medžiagomis.

 

Šias ir daugelį kitų grožio priemonių rasite EUROKOS e. parduotuvėje eurokos.lt.


Paskelbta: 2022-07-19