Šampūnas – kas, kaip ir iš kur?

Žodį „šampūnas“ vartojame net nesusimąstydami, kai kalbame apie plaukų plovimo priemones. Šio žodžio kilmė priskiriama indų „chāmpo“ ar net senojo sanskrito „capayati“, kuris reiškia spausti, švelninti. Tai sufleruoja mums, kad net senovės civilizacijos galvą trinkdavo ne tik dėl švaros, bet ir dėl atpalaiduojančių galvos masažo malonumų. Nesant gamtos užterštumui, plaukus buvo įprasta plauti minkštu lietaus vandeniu, upėje ar ežere, o skalauti žolelių, medžio žievės ar kitų gamtos turtų nuovirais, kurie plaukams suteikdavo žvilgesio ir švelnumo.

Senovės britų plaukų stilistai vandenyje virdavo muilą ir pridėdavo žolelių, kad šios plaukus švelnintų ir skaniau kvepėtų. Skystą šampūną, kuris jau buvo panašus į tokį, kokį naudojame šiandien, išrado vokietis Hans Schwarzkopf, Berlyne. Jo kosmetikos koncernas gyvuoja iki šiol ir yra vienas sėkmingiausių pasaulyje.

Šiandien turime begales specializuotų (netradicinių) šampūnų: kovojančius su pleiskanomis, dažančius/ dažytiems plaukams, garbanotiems, natūralius, šampūnus kūdikiams, gyvūnams, kietą, sausą, kreminį arba gelinį, antibakterinėmis savybėmis pasižymintį šampūną.

Plaunant plaukus šampūnu, svarbu masažuoti galvos odą, daugiausia dėmesio skirti jos plovimui, nes riebalai ir nešvarumai daugiausia kaupiasi ne tik ant plaukų, bet ir galvos odos. Ilgų plaukų šampūnu plauti nereikėtų kasdien, o trumpi plaukai taip pat gali praleisti dieną-kitą be plovimo, ypač, kai lauke atšiaurus šaltukas ar karšta vasaros diena. Šios sąlygos ir dažnas plaukų plovimas šampūnu juos itin alina. Vienas pagrindinių plaukų plovimo šampūnu žingsnių – šampūną tinkamai išskalauti. Jei kondicionieriaus likučiai plaukams gali būti gerai, tai šampūno likučiai plaukus gali priversti greitai susiriebaloti ir prarasti apimtį.

Ateities šampūnų gaminimo technologija – jau perkąsta paslaptis šampūnų gamintojams. Stebint dabartines tendencijas matyti, jog žmonės mėgsta, kai šampūnai atlieka daugiau nei tik švarinimo funkciją. Manoma, kad šampūnai galės be vargo atstoti ir kondicionierius bei kaukes, plaukus dažyti ir iš karto formuoti.

Dėl sparčios technologinės pažangos, iš šampūnų sudedamųjų dalių tikimasi maksimalaus rezultato mažiausiomis sąnaudomis. Šampūnuose vis mažiau kenksmingų sudedamųjų dalių, tad ateityje jų turėtų iš vis nelikti – jas visiškai pakeis arba neutralizuos kitos, aplinkai ir žmogaus organizmui draugiškos medžiagos.

 

Platų EUROKOS šampūnų pasirinkimą rasite čia.