Every Special Day: holistinė dantų priežiūra ir pažintis su NIYOK dantų pastomis

Every Special Day: holistinė dantų priežiūra ir pažintis su NIYOK dantų pastomis

 

Šiandien noriu pasidalinti savo burnos higienos rutina bei viena stebukline (ir tikrai realia) istorija iš dantų gyvenimo :)

Su dantimis reikalų turėjau visada. VISADA. Nuo vaikystės. Ne tai kad reikalų, bet tikrų tikriausių siaubo istorijų. Esu įkandusi dantistei į pirštą. Esu prarijusi išrautą šaknį, nes tais senais laikais, rovė skaudžiai ir, jei reikėjo, – taip, kaip man – tris supuvusius pieninius dantis per kartą. Nuo vaikystės turėjau kreivus dantis, kuriuos paskui išsitiesinau breketais, tačiau pamenu visokias nelaimingas ir nepatogias plokšteles, nuolatinius vizitus pas odontologus. Pamenu, kai dar mokyklose buvo seselės ir dantistės kabinetai. Ir mama skambindavo auklėtojai, kad mane, penktokę, nuvestų, nes aš tiesiog neidavau. Nuvesdavo prie durų, ir taip aš pradėjau bėgt iš pamokų.

Žodžiu, tai man visada buvo jautri tema, ir dar dabar yra. Dėl to ypatingai kruopščiai atsirinkinėju specialistus, bet lygiai taip pat kruopščiai renkuosi burnos higienos priemones. Nes žinau to kainą.

Tai todėl vis dar naudojuosi plastmasiniu šepetėliu, nes kiek bandžiau suyrančių medinių – mano jautrūs dantys ir dantenos nesuprato ir atmetė. (Beje, jei žinote minkštų kokybiškų medinių šepetėlių – pasidalinkite komentaruose). Tas pats variantas buvo su dantų pasta – esu gaminusi pati iš kokosų aliejaus su soda; soda – mano dantims per daug abrazyvi, o kokosų aliejus tik apveldavo šepetėlį ir kažkaip nehigieniškai viskas jausdavosi, gal kažką ne taip dariau. Dar bandžiau valytis dantis baltojo molio milteliais, kramčiau indiško medžio šakelę... Žodžiu, išbandžiau daug, bet vis tiek kol kas man geriausia naudoti kokybišką, tvarioje pakuotėje dantų pastą. Dar vienas mano kriterijus – nenaudoju pastų su fluoru. Pastose naudojamas nenatūralus, susintetintas fluoras gali ištraukti fluorą iš pačio danties, tad naudojant daug metų, ir jei didesnė fluoro koncentracija – gali paveikti kaulus ir sąnarius. Taip pat jis veikia skydliaukę, sujaukia hormonus ir skatina kalcio praradimą. Galima rasti daug informacijos internete – kontraindikacijų yra daug daugiau nei aš čia parašiau.

Todėl atradusi kažkokią naują, mano reikalavimus atitinkančią dantų pastą, visad mielai išbandau. Prieš kelias savaites gavau dovanų – vokiškų NIYOK dantų pastų rinkinį ir galiu pasakyti, kad tai kol kas, man asmeniškai, geriausias kainos ir kokybės santykis iš to, ką esu bandžiusi. Pastos veganiškos, be fluoro, ekologiškos, nebandytos su gyvūnais, tvariose pakuotėse. Net ir pats siuntinys atėjo labai tvariai supakuotas.

Labai patiko dantų pastų tekstūra. Ji tokia švelni ir puri, kaip išsuktas kokosų sviestas. Turbūt todėl, kad sudėtyje ir yra ekologiško kokosų aliejaus. Visos pastos – švelnaus, neįkyraus skonio bei kvapo. Raudonųjų apelsinų ir bazilikų dantų pasta kvepia tikrų tikriausiu apelsinu, bet neįkyriai, ne chemiškai. O citrinžolių ir imbierų pastos galima netyčia ir užkąsti – arbatos skonio ir kvapo. Tačiau labiausiai patiko – įprasta mėtinė su citrina pasta. Siūlau išbandyti! Šių dantų pastų rasite EUROKOS parduotuvėse bei e. parduotuvėje.

O dar neatsiejama mano burnos higienos dalis jau daug metų – ajurvedinis, varinis liežuvio valiklis. Vietoj jo galima naudoti ir paprastą arbatinį šaukštelį, o jei sugalvosite įsigyti – būna daug įvairių pasirinkimų. Lengviausia rasti sveikos gyvensenos parduotuvėse arba vaišnavų ar jogos centruose. Kaip jį naudoti? Tiesiog po dantų valymo kelis kartus perbraukiu liežuvį ir nuplaunu apnašas po tekančiu vandeniu. Kodėl jis naudingas? Nes padeda pašalinti liežuvio apnašas, padeda sumažinti dantų akmenų susiformavimą, pašalina nuo liežuvio toksinus ir bakterijas, kurios sukelia blogą kvapą ir kitas burnos problemas. 

Jei dantenos tampa jautresnės ar atsiranda kokios kitos problemos burnoje – vietoj visų cheminių skalavimo skysčių naudoju tiesiog vandenį su keliais lašais arbatmedžių eterinio aliejaus. Mano namų vaistinėlėje šis aliejus apskritai užima karaliaus vietą. [Arbatmedžių eterinio aliejaus galima įsigyti ir EUROKOS parduotuvėse, jų yra net keleto gamintojų: LADROME, AROMATIKA, AROMATRUTH, APIARIUM.]

Pabaigai – žadėta stebuklinė/reali istorija iš dantų gyvenimo. Seniai seniai (o iš tikrųjų – prieš kelis metus), valgant vienoje pusėje pradėjo skaudėti krūminį dantį – ėjau pas vieną gydytoją, kuri dantį sutvarkė, bet toliau skaudėjo. Tada vėl ėjau pas tą pačią gydytoją ir ji dar kartą plombavo man tą patį dantį, tačiau valgant skaudėjo toliau. Trečią kartą šios malonios procedūros kentėti nenorėjau, pasinaudojau vartotojų teisių apsaugos įstatymu – atsiėmiau pinigus ir nuėjau į kitą odontologinį centrą. Tik šį kartą vietoj to, kad nueičiau į naujausią, geriausią įrengtą, brangiausią odontologijos kliniką savo mieste, kaip dariau prieš tai – aš pasidomėjau, paklausinėjau pažįstamų ir užsiregistravau mažame, paprastame odontologijos kabinete pas vieną gydytoją. Ji padarė nuotrauką (pirmoji gydytoja gydytoja pasirinko geriau dukart plombuot tą patį dantį, nei pasivargint nuotraukai) ir papasakojo man, kad mato, jog mano nervų tinklas tame dantyje yra pakankamai aukštai, arti emalio, dėl to kramtant, aš veikiu nervą ir jaučiu tą dantį. Taip pat ji pasakė, kad nenori traukti nervo iš sveiko ir gyvo danties, bei papasakojo, kad mūsų kūnas yra labai protingas ir prisitaikantis ir kad, jei aš turiu kantrybės, maždaug pusę metų prisiversti kramtyti su ta puse, naudoti tą dantį, net jei šiek tiek skauda – dirginamas nervas turėtų pats nusileisti žemiau tame dantyje! Skamba kaip iš fantastikos skyrelio, ar ne? Bet aš jau buvau girdėjusi panašiu istorijų, nors ir nebuvau patyrusi savo kailiu, tačiau visad esu už tokį holistinį požiūrį ir prieš invazines procedūras, jei jų galima išvengti. Summa summarum – jau dveji metai, kai danties man neskauda. Beje, ta gydytoja už konsultaciją neėmė pinigų. Kaip džiaugiuosi, kad yra gydytojų (nes yra ir daug kitokių), kurie suinteresuoti sveikata, ir paciento gera būkle, o ne pinigų darymu!

Tai va tokia pamokanti istorija. Rūpinkitės savo dantimis, nes šypsena niekada neišeis iš mados :)

Tinklaraštininkė Ieva iš „Every Special Day