Norint džiaugtis sveiku bronziniu įdegiu, labai svarbu paisyti saugumo rekomendacijų. Neabejotinai svarbiausi aspektai yra saikas ir apsaugos priemonės nuo saulės. Tai padės ne tik džiaugtis gražiu įdegiu ir išvengti odos nudegimo, bet ir saugos nuo priešlaikinio odos senėjimo, pigmentinių dėmių ir dehidratacijos. Pakalbėkime apie tai plačiau!

Paveiksliukas nerastas

Skirtingi odos tipai – skirtinga ir sąveika su saule

Šviesi oda. Kuo šviesesnė oda, tuo didesnė rizika padauginti saulės spindulių ir odą nudegti. Šviesi oda pasižymi trumpai veikiančia savaimine apsauga, t. y. šviesioje odoje mažai melanino. Turint šviesią odą, SPF apsaugos priemonės turėtų būti ne tik gulint paplūdimyje, tačiau tiesiog kasdien. Nesvarbu, koks oras – šilta, šalta, saulėta ar lyja. Kasdienės odos apsaugos svarbą dar padidina tai, jeigu turite daug ar/ir neįprastos formos apgamų, taip pat, jeigu jūsų giminėje esama melanomos diagnozės atvejų. Žinoma, vėsiuoju metų laiku, pakanka naudoti SPF veidui. Tai gali būti veido kremas, BB kremas, CC kremas ar makiažo pagrindas. Drabužiais pridengtoms kūno dalims pakanka naudoti drėkinamuosius kremus ir pienelius.

Tamsi oda. Kuo tamsesnė oda, tuo daugiau joje malanino, kuris suteikia natūralią apsaugą nuo saulės. Gausus melanino kiekis suteikia didesnę apsaugą nuo nudegimo ir odos vėžio rizikos. Vis dėlto, net ir tamsios odos savininkai turėtų naudoti priemones su SPF bei degintis saikingai, nes didesnis melanino kiekis lemia greitesnį pigmentinių dėmių formavimąsi. Ne mažiau svarbu stebėti savo odą ir pas dermatologus tikrintis naujai atsiradusius ar neįprastus apgamus. Pernelyg atsipalaidavus ir pasitikint melanino apsauga, atsiranda grėsmė, jog odos vėžys diagnozuojamas pavėluotai.

Riebi, jautri, sausa. Sąveikos su saule ypatumus lemia ne tik odos atspalvis (melanino kiekis), bet ir tipas. Štai riebi odai yra atsparesnė saulei, nes didesnis sebumo kiekis sukuria papildomą apsauginį sluoksnį nuo saulės spindulių. Tuo tarpu jautri oda yra tarsi lakmuso popierėlis, kuris akimirksniu čiumpa iš saulės spindulių tai, kas blogiausia: sudirgimą, niežėjimą, nudegimą. Ne ką geresnė situacijai ir turint sausą odą – nesudrėkinta ir neapsaugota nuo saulės spindulių, ji lengvai dehidratuoja ir ima šerpetoti, atiduodama drėgmę iš gilesnių odos sluoksnių.

Paveiksliukas nerastas

SPF pasaulyje...

Priemonės nuo saulės turi įvairaus lygio SPF apsaugą. Dermatologai kasdienei odos apsaugai rekomenduoja rinktis plataus spektro priemones nuo saules, turinčias 30 ir didesnį SPF. Turint riebią ir tamsią odą, galima rinktis priemones ir su mažesniu SPF, t. y. 15 ar 20. SPF veidui gali būti ir atskira priemonė – ji pasižymi veido odai labiau subalansuota formule. Apsaugos priemones nuo saulės reiktų teptis likus 15–30 minučių prieš pradedant degintis. Priemonės turi būti ištepamos itin kruopščiai ir tolygiai. Be to, tepamos pakartotinai maždaug kas dvi valandas, jeigu gausiai prakaituojama ar einama maudytis.

Paveiksliukas nerastas

Įdegį skatinančios priemonės

Tai yra dar viena vasaros sezono priemonė, kuri prisideda prie gražaus įdegio. Įdegį skatinančios priemonės paspartina melanino gamybą ir užtikrina greitesnį bei gilesnį (ilgiau išliekantį) įdegį. Labai svarbu tai, kad šios priemonės neatstoja priemonių su SPF poveikiu ir turi būti naudojamos duetu. Šių priemonių verčiau nenaudoti turint jautrią odą.

Jeigu oda visgi nudegė ir sudirgo...

Saulėje nudegus odą, reiktų nuprausti drungnu vandeniu ir nušluostyti kuo švelnesnio audinio rankšluosčiu arba leisti nudžiūti savaime. Tuomet odą reiktų drėkinti ir raminti priemonėmis po deginimosi. Ypač veiksmingos tos, kurių sudėtyje pantenolio ar alavijų. Priemones reiktų naudoti kas keletą valandų.

Nudegusios odos jokiu būdu negalima prausti po karšto vandens srove, trinti bei tepti vazelinu ar kitomis riebiomis priemonėmis.

Paveiksliukas nerastas