Eteriniai aliejai yra must have dalykėlis kiekvienuose namuose. Jie tarnauja kaip natūralios kilmės patalpų bei automobilių kvėpikliai, kvepalų natų komponentai, virusų baidytojai, gerų emocijų draugai ir t. t. Belieka tik išsirinkti trokštamo poveikio eterinius aliejus ir džiaugtis kvapniais patyrimais!


Klasikiniai eteriniai aliejai

Eterinių aliejų yra visa galybė, tačiau galima įvardinti keletą pačių populiariausių. Šie eteriniai aliejai galėtų būti pavadinti klasikiniais: levandų, arbatmedžių, eukaliptų, citrinžolių, greipfrutų, pušų, pipirmėčių. Eteriniams aliejams būdingas skirtingas poveikis ir veikliųjų medžiagų sudėtis. Vieni labiau tonizuoja, o kitiems būdingesnis raminamasis poveikis. Naudojant bet kuriuos eterinius aliejus, galioja auksinė taisyklė mažiau yra daugiau.

Levandų eterinis aliejus – vidinei ramybei ir harmonijai


Levandų eterinis aliejus galėtų būti karūnuojamas dėl jo universalumo. Jis priskiriamas raminamuoju poveikiu pasižymintiems eteriniams aliejams. Jį saugu naudoti net kūdikiams – dėl šios priežasties kūdikių kosmetikos sudėtyje dažnu atveju galime išvysti levandas. Levandų aliejus net tiesioginio kontakto metu nedirgina odos (išskyrus esant alergiją), jam būdingas švelnus, malonus aromatas. Aromaterapija gali būti praktikuojama šį aliejų garinant, įlašinant į vonią ar lašeliu patepant riešą. Daugybės žmonių patirtis rodo, kad levandų eterinis aliejus gali padėti atgauti vidinę ramybę, pusiausvyros pojūtį, atsipalaiduoti po įtemptos dienos, padėti lengviau užmigti.


Citrusiniai eteriniai aliejai – gerai nuotaikai ir energijai


Atėjus rudens darganoms ar tiesiog užklupus niūresnei nuotaikai bangai, verta ne imti savęs gailėti, tačiau dažniau išeiti pasivaikščioti, būti fiziškai aktyviems, sveikai maitintis, pakankamai miegoti ir... pasistengti, kad aromaterapija rastų kelią į mūsų namus.


Norint pakelti sau ar namiškiams ūpą, garinimui verta pasirinkti bergamočių, citrinų, apelsinų, greipfrutų ar mandarinų eterinį aliejų. Šioje kategorijoje karaliauja citrusiniai aliejai, tačiau jiems į pagalbą skuba ir kiti, pavyzdžiui, pipirmėčių ar citrinžolių eterinis aliejus. Kartu galima paminėti ir itin egzotiško aromato kvapiųjų kanangų (ylang ylang) eterinį aliejų, kuris ne tik pakelia ūpą, bet ir veikia kaip afrodiziakas!


Eteriniai aliejai – virusų baubai


Besikeičiant sezonams, o taip pat atėjus šaltajam sezonui, dažniau užpuola virusai ir didėja šniurkščiojančiųjų, kosinčiųjų ir kitaip negaluojančiųjų gretos. Profilaktiškai galima garinti arbatmedžių, eukaliptų ar spygliuočių eterinius aliejus.


Aromaterapeutai siūlo ir dar vieną gudrybę – lašelį arbatmedžių aliejaus galima užlašinti tiesiog ant skaros ar šaliko kraštelio. Išėjus iš namų, šis lašelis garuos ir veiks kaip apsauga nuo ore sklandančių virusų.


Eteriniai aliejai difuzoriui ir kaip garinti?


Šiandien eterinių aliejų garinimui vis įprasčiau pasitelkti ultragarsinius eterinių aliejų sklaidytuvus/difuzorius, kurie įjungiami į elektrą. Šiuo būdu garinami aliejai neįkaista ir nepraranda naudingųjų savybių, taip pat nereikia naudoti žvakių, tad garinimas yra visapusiškai saugesnis. Svarbu atkreipti dėmesį, kad būtent eteriniai aliejai difuzoriui tinka, tačiau kvapieji aliejai – tikrai ne! Kvapnieji aliejai suteikia malonų aromatą, tačiau neatlieka aromaterapinės funkcijos, o difuzorių gali ir sugadinti.


Jeigu moliniame garintuve su žvake ir vandens rezervuaru garinti aliejus yra jaukiau ir maloniau, geriausia pasirinkti tokį garintuvą, kad atstumas tarp žvakės liepsnos ir vandens rezervuaro būtų apie 10–15 cm. Jeigu atstumas mažesnis, vandens rezervuarą vertėtų palaikyti kuo pilnesnį. Tai užtikrins optimalią šilumą ir garinimo intensyvumą.


Galiausiai siūlomas itin paprastas, šiltajam sezonui ypač tinkamas garinimo būdas. Tereikia užlašinti eterinio aliejaus ant popierinės servetėlės ir padėti ją ant šilto radiatoriaus. Patalpoje netrukus pasklis malonus eterinio aliejaus aromatas.

Eterinių aliejų mišiniai


Eteriniai aliejai gali būti garinami po vieną arba po kelis, tačiau bendras lašų kiekis išlieka toks pat. Naudojant eterinių aliejų per daug ar per ilgai, vietoj aromaterapinio poveikio galima sulaukti atvirkštinio, pavyzdžiui, galvos skausmo.


Norint naudoti eterinių aliejų mišinius, apie jų maišymą derėtų pasidomėti išsamiau. Paprastesnis sprendimas – mišinių kūrimo alchemiją palikti profesionalams ir įsigyti jau paruoštus. Štai WE LOVE asortimente galima rasti mišinius, skirtus energijai sužadinti, stresui numalšinti, vidinei ramybei atkurti ar miegui pagerinti. Lietuvių gamintojas ACAPPELLA asortimente taip pat turi eterinių aliejų mišinių.